Li-Fi Nedir?

li-fi-nedir
li-fi-nedir

Li-Fi (Light Fidelity), cihazlar arasında kablosuz iletişim kurmak ve veri iletmek için LED ışıklarını kullanan kablosuz bir optik ağ teknolojisidirLi-Fi teknolojisi, veri sunmak için radyo sinyalleri yerine ışık dalgalarından yararlanmayı amaçlayan ışık tabanlı iletişim teknolojisidir. Li-Fi teknolojisini tam olarak anlayabilmek için Wi-Fi teknolojisinin cihazlarımıza nasıl internet ve veri sağladığını anlamak önemlidir.

Li-Fi teknolojisi
Li-Fi teknolojisi

Temel olarak Wi-Fi, veri iletmek için radyo frekansını kullanır ve sinyaller bir erişim noktası etrafında belirli bir alana yayılır. Li-Fi ise “Görünür Işık İletişim” (Visible Light Communication) sistemidir. Yani Li-Fi, veri iletmek için radyo frekansları yerine hepimizin gördüğü ampüllerdeki ışığı kullanır. Radyo frekanslarına göre ışık kullanarak iletilen sinyallerin tek bir alana odaklanması daha kolay olduğu için de Li-Fi teknolojisi Wi-Fi teknolojisinden çok daha güçlü ve hızlıdır.

Bu konuda ülkemizde;
Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Volkan Rodoplu, Li-Fi adı verilen ışık üzerinden internet sistemleri konusunda önemli bir çalışmaya imza attı.
Rodoplu’nun Li-Fi üzerinden kesintisiz iletişim sağlayan “hayat simülasyonu” dünyaca ünlü bilimsel dergi IEEE Access’de yayınlandı. Rodoplu , Li-Fi, ışık üzerinden haberleşme anlamına geliyor. Bunun avantajı, Wi-Fi’ya kıyasla yaklaşık bin kat hızlı bir veri iletimi sağlaması. Ancak dezavantajı şu; LED ile bilgisayar arasına girdiğinizde video iletimi kesiliyor. Bu noktada Wi-Fi’ye bağlantıyı transfer ederek ve tam zamanında Li-Fi’ya geri getirerek gerekirse diğer LED’lerden gelen sinyali kullanarak bilgisayarınızda izlediğiniz video veya bulunduğunuz video-konferans toplantısı kesintiye uğramayacak. Fakat Wi-Fi’ın sağlayabildiklerinin üzerine, veri çok daha hızlı gönderilebileceği için kesintisiz olarak daha yüksek bir görüntü kalitesi ile herkes Li-Fi ağlarını kullanabileceğini belirtmektedir. ( Kaynak )

Li-Fi Nasıl Çalışır?

Li-Fi teknolojisi nasıl çalışır
Li-Fi teknolojisi nasıl çalışır

Li-Fi teknolojisinde ışık üzerinden veri göndermek için LED ampuller kullanılıyor. LED ampullerden çıkan ışınların yoğunluğu Li-Fi ile değiştirilerek veri iletimi gerçekleştirilmektedir. Li-Fi teknolojisinde internet, LED ampullere takılan özel vericiler sayesinde ışık üzerinden kullanıcılara iletiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=AKvvEqm9Nv4
Li – Fi Çalışma Prensibi

Li-Fi Teknolojisi Wi-Fi Teknolojisinin Yerini Alabilecek mi?

Radyo frekansları yerine ışık kullanarak kablosuz internet sunmak; uçak kabinlerihastaneler ve tehlikeli ortamlar gibi Wi-Fi teknolojisinin kolayca kullanılamayacağı ortamlarda bağlantı sağlar. Işık fiber optik kablolarda noktadan noktaya hızlı veri iletimi için kullanılmaktadır.

Li-Fi teknolojisi, kablosuz iletişim için mevcut Wi-Fi ağındaki yükü önemli ölçüde azaltabilen 10.000 kat daha geniş bir spektruma sahiptir. Bu durum da Li-Fi teknolojisinin daha uzun ömürlü ve güvenilir bir internet kaynağı olacağını gösteriyor.

Li-Fi Uygulama Alanları

Li-Fi Ucaklarda kullanınımı
Li-Fi Ucaklarda kullanınımı

Li-Fi uygulamaları sınırsız ve hala daha geniş bir araştırma konusudur. Temel olarak, Li-Fi, bir LED ışığının olduğu her yerde internet erişimini sağlayabilir.

Wi-Fi teknolojisinin tercih edilmediği ya da mevcut teknik koşullar sebebiyle kullanılamadığı; köy vb. kırsal alanlarda, hastanelerde, uçaklarda, askeri alanlarda Li-Fi teknolojisinin kullanılacağı öngörülmektedir.

Li-Fi Güvenli mi?

Li-Fi teknolojisinde veri iletiminin devam etmesi ışığa bağlıdır. Yani ışık kaynağı kapatıldığı ya da ışık duvar vb. bir engel tarafından kesildiği zaman veri iletimi otomatik olarak kesiliyor. Bu durum bağlantının belirli bir alan içerisinde kalmasını ve bilgi akışının korunmasını sağlıyor.

Li-Fi Ev Ofis uygulaması
Li-Fi Ev Ofis uygulaması

Li-Fi teknolojisi ile birlikte ev ya da ofisinizdeki lamba, internetin sadece bu sınırlar içerisinde kalmasını sağlayacağı için hırsızlık vb. durumlardan da sizi koruyacak. Aynı zamanda Wi-Fi teknolojisinde olduğu gibi bağlantı kopmalarının Li-Fi teknolojisinde yaşanmayacak olması da verilerin güvenliği açısından önemli bir rol taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir